Measurement of CP violation in B0 → D∓π± decays

Berlin / Springer (2018) [Journal Article]

Journal of high energy physics
Volume: 1806
Issue: 6
Page(s): 84

Authors

Selected Authors

LHCb Collaboration
Aaij, Roel
Adeva, Bernardo
Adinolfi, Marco
Ajaltouni, Ziad

Other Authors

Akar, Simon
Albicocco, Pietro
Albrecht, Johannes
Alessio, Federico
Alexander, Michael
Alfonso Albero, Alejandro
Ali, Suvayu
Alkhazov, Georgy
Alvarez Cartelle, Paula
Alves Jr., Antonio Augusto
Amato, Sandra
Amerio, Silvia
Amhis, Yasmine
An, Liupan
Anderlini, Lucio
Andreassi, Guido
Andreotti, Mirco
Andrews, Jason
Appleby, Robert
Archilli, Flavio
d'Argent, Philippe
Arnau Romeu, Joan
Artamonov, Alexander
Artuso, Marina
Aslanides, Elie
Atzeni, Michele
Auriemma, Giulio
Bachmann, Sebastian
Back, John
Baker, Sophie
Balagura, Vladislav
Baldini, Wander
Baranov, Alexander
Barlow, Roger
Barsuk, Sergey
Barter, William
Baryshnikov, Fedor
Batozskaya, Varvara
Battista, Vincenzo
Bay, Aurelio
Beddow, John
Bedeschi, Franco
Bediaga, Ignacio
Beiter, Andrew
Bel, Lennaert
Beliy, Nikita
Bellee, Violaine
Belloli, Nicoletta
Belous, Konstantin
Belyaev, Ivan
Ben-Haim, Eli
Bencivenni, Giovanni
Benson, Sean
Beranek, Sarah
Berezhnoy, Alexander
Bernet, Roland
Berninghoff, Daniel
Bertholet, Emilie
Bertolin, Alessandro
Betancourt, Christopher
Betti, Federico
Bettler, Marc-Olivier
van Beuzekom, Martinus
Bezshyiko, Iaroslava
Bifani, Simone
Billoir, Pierre
Birnkraut, Alex
Bizzeti, Andrea
Bjřrn, Mikkel
Blake, Thomas
Blanc, Frederic
Blusk, Steven
Bocci, Valerio
Boente Garcia, Oscar
Boettcher, Thomas
Bondar, Alexander
Bondar, Nikolay
Borghi, Silvia
Borisyak, Maxim
Borsato, Martino
Bossu, Francesco
Boubdir, Meriem
Bowcock, Themistocles
Bowen, Espen Eie
Bozzi, Concezio
Braun, Svende
Brodski, Michael
Brodzicka, Jolanta
Brundu, Davide
Buchanan, Emma
Burr, Christopher
Bursche, Albert
Buytaert, Jan
Byczynski, Wiktor
Cadeddu, Sandro
Cai, Hao
Calabrese, Roberto
Calladine, Ryan
Calvi, Marta
Calvo Gomez, Miriam
Camboni, Alessandro
Campana, Pierluigi
Campora Perez, Daniel
Capriotti, Lorenzo
Carbone, Angelo
Carboni, Giovanni
Cardinale, Roberta
Cardini, Alessandro
Carniti, Paolo
Carson, Laurence
Carvalho Akiba, Kazuyoshi
Casse, Gianluigi
Cassina, Lorenzo
Cattaneo, Marco
Cavallero, Giovanni
Cenci, Riccardo
Chamont, David
Chapman, Matthew George
Charles, Matthew
Charpentier, Philippe
Chatzikonstantinidis, Georgios
Chefdeville, Maximilien
Chen, Shanzhen
Chitic, Stefan-Gabriel
Chobanova, Veronika
Chrzaszcz, Marcin
Chubykin, Alexsei
Ciambrone, Paolo
Cid Vidal, Xabier
Ciezarek, Gregory
Clarke, Peter
Clemencic, Marco
Cliff, Harry
Closier, Joel
Coco, Victor
Cogan, Julien
Cogneras, Eric
Cogoni, Violetta
Cojocariu, Lucian
Collins, Paula
Colombo, Tommaso
Comerma-Montells, Albert
Contu, Andrea
Coombs, George
Coquereau, Samuel
Corti, Gloria
Corvo, Marco
Costa Sobral, Cayo Mar
Couturier, Benjamin
Cowan, Greig
Craik, Daniel Charles
Crocombe, Andrew
Cruz Torres, Melissa Maria
Currie, Robert
D'Ambrosio, Carmelo
Da Cunha Marinho, Franciole
Da Silva, Cesar Luiz
Dall'Occo, Elena
Dalseno, Jeremy
Danilina, Anna
Davis, Adam
De Aguiar Francisco, Oscar
De Bruyn, Kristof
De Capua, Stefano
De Cian, Michel
De Miranda, Jussara M.
De Paula, Leandro
De Serio, Marilisa
De Simone, Patrizia
Dean, Cameron Thomas
Decamp, Daniel
Del Buono, Luigi
Delaney, Blaise
Dembinski, Hans Peter
Demmer, Moritz
Dendek, Adam
Derkach, Denis
Deschamps, Olivier
Dettori, Francesco
Dey, Biplab
Di Canto, Angelo
Di Nezza, Pasquale
Didenko, Sergey
Dijkstra, Hans
Dordei, Francesca
Dorigo, Mirco
Dosil Suárez, Alvaro
Douglas, Lauren
Dovbnya, Anatoliy
Dreimanis, Karlis
Dufour, Laurent
Dujany, Giulio
Durante, Paolo
Durham, John Matthew
Dutta, Deepanwita
Dzhelyadin, Rustem
Dziewiecki, Michal
Dziurda, Agnieszka
Dzyuba, Alexey
Easo, Sajan
Egede, Ulrik
Egorychev, Victor
Eidelman, Semen
Eisenhardt, Stephan
Eitschberger, Ulrich
Ekelhof, Robert
Eklund, Lars
Ely, Scott
Ene, Alexandru
Escher, Stephan
Esen, Sevda
Evans, Hannah Mary
Evans, Timothy
Falabella, Antonio
Farley, Nathanael
Farry, Stephen
Fazzini, Davide
Federici, Luca
Fernandez, Gerard
Fernandez Declara, Placido
Fernandez Prieto, Antonio
Ferrari, Fabio
Ferreira Lopes, Lino
Ferreira Rodrigues, Fernando
Ferro-Luzzi, Massimiliano
Filippov, Sergey
Fini, Rosa Anna
Fiorini, Massimiliano
Firlej, Miroslaw
Fitzpatrick, Conor
Fiutowski, Tomasz
Fleuret, Frederic
Fontana, Marianna
Fontanelli, Flavio
Forty, Roger
Franco Lima, Vinicius
Frank, Markus
Frei, Christoph
Fu, Jinlin
Funk, Wolfgang
Färber, Christian
Gabriel, Emmy
Gallas Torreira, Abraham
Galli, Domenico
Gallorini, Stefano
Gambetta, Silvia
Gandelman, Miriam
Gandini, Paolo
Gao, Yuanning
Garcia Martin, Luis Miguel
Garcia Plana, Beatriz
García Pardińas, Julián
Garra Tico, Jordi
Garrido, Lluis
Gascon, David
Gaspar, Clara
Gavardi, Laura
Gazzoni, Giulio
Gerick, David
Gersabeck, Evelina
Gersabeck, Marco
Gershon, Timothy
Ghez, Philippe
Gianě, Sebastiana
Gibson, Valerie
Girard, Olivier Göran
Giubega, Lavinia-Helena
Gizdov, Konstantin
Gligorov, Vladimir
Golubkov, Dmitry
Golutvin, Andrey
Gomes, Alvaro
Gorelov, Igor Vladimirovich
Gotti, Claudio
Govorkova, Ekaterina
Grabowski, Jascha Peter
Graciani Diaz, Ricardo
Granado Cardoso, Luis Alberto
Graugés, Eugeni
Graverini, Elena
Graziani, Giacomo
Grecu, Alexandru
Greim, Roman
Griffith, Peter
Grillo, Lucia
Gruber, Lukas
Gruberg Cazon, Barak Raimond
Grünberg, Oliver
Gushchin, Evgeny
Guz, Yury
Gys, Thierry
Göbel, Carla
Hadavizadeh, Thomas
Hadjivasiliou, Christos
Haefeli, Guido
Haen, Christophe
Haines, Susan
Hamilton, Brian
Han, Xiaoxue
Hancock, Thomas Henry
Hansmann-Menzemer, Stephanie
Harnew, Neville
Harnew, Samuel
Hasse, Christoph
Hatch, Mark
He, Jibo
Hecker, Malte
Heinicke, Kevin
Heister, Arno
Hennessy, Karol
Henry, Louis
van Herwijnen, Eric
Heß, Miriam
Hicheur, Adlčne
Hill, Donal
Hopchev, Plamen Hristov
Hu, Wenhua
Huang, Wenqian
Huard, Zachary
Hulsbergen, Wouter
Humair, Thibaud
Hushchyn, Mikhail
Hutchcroft, David
Ibis, Philipp
Idzik, Marek
Ilten, Philip
Ivshin, Kuzma
Jacobsson, Richard
Jalocha, Pawel
Jans, Eddy
Jawahery, Abolhassan
Jiang, Feng
John, Malcolm
Johnson, Daniel
Jones, Christopher
Joram, Christian
Jost, Beat
Jurik, Nathan
Kandybei, Sergii
Karacson, Matthias
Kariuki, James Mwangi
Karodia, Sarah
Kazeev, Nikita
Kecke, Matthieu
Keizer, Floris
Kelsey, Matthew
Kenzie, Matthew
Ketel, Tjeerd
Khairullin, Egor
Khanji, Basem
Khurewathanakul, Chitsanu
Kim, Kyung Eun
Kirn, Thomas
Klaver, Suzanne
Klimaszewski, Konrad
Klimkovich, Tatsiana
Koliiev, Serhii
Kolpin, Michael
Kopecna, Renata
Koppenburg, Patrick
Kotriakhova, Sofia
Kozeiha, Mohamad
Kravchuk, Leonid
Kreps, Michal
Kress, Felix Johannes
Krokovny, Pavel
Krupa, Wojciech
Krzemien, Wojciech
Kucewicz, Wojciech
Kucharczyk, Marcin
Kudryavtsev, Vasily
Kuonen, Axel Kevin
Kvaratskheliya, Tengiz
Lacarrere, Daniel
Lafferty, George
Lai, Adriano
Lanfranchi, Gaia
Langenbruch, Christoph
Latham, Thomas
Lazzeroni, Cristina
Le Gac, Renaud
Leflat, Alexander
Lefrançois, Jacques
Lefčvre, Regis
Lemaitre, Florian
Leroy, Olivier
Lesiak, Tadeusz
Leverington, Blake
Li, Pei-Rong
Li, Tenglin
Li, Zhuoming
Liang, Xixin
Likhomanenko, Tatiana
Lindner, Rolf
Lionetto, Federica
Lisovskyi, Vitalii
Liu, Xuesong
Loh, David
Loi, Angelo
Longstaff, Iain
Lopes, Jose
Lucchesi, Donatella
Lucio Martinez, Miriam
Lupato, Anna
Luppi, Eleonora
Lupton, Oliver
Lusiani, Alberto
Lyu, Xiao-Rui
Machefert, Frederic
Maciuc, Florin
Macko, Vladimir
Mackowiak, Patrick
Maddrell-Mander, Samuel
Maev, Oleg
Maguire, Kevin
Maisuzenko, Dmitrii
Majewski, Maciej Witold
Malde, Sneha
Malecki, Bartosz
Malinin, Alexander
Maltsev, Timofei
Manca, Giulia
Mancinelli, Giampiero
Marangotto, Daniele
Maratas, Jan
Marchand, Jean François
Marconi, Umberto
Marin Benito, Carla
Marinangeli, Matthieu
Marino, Pietro
Marks, Jörg
Martellotti, Giuseppe
Martin, Morgan
Martinelli, Maurizio
Martinez Santos, Diego
Martinez Vidal, Fernando
Massafferri, André
Matev, Rosen
Mathad, Abhijit
Mathe, Zoltan
Matteuzzi, Clara
Mauri, Andrea
Maurice, Emilie
Maurin, Brice
Mazurov, Alexander
McCann, Michael
McNab, Andrew
McNulty, Ronan
Mead, James Vincent
Meadows, Brian
Meaux, Cedric
Meier, Frank
Meinert, Nis
Melnychuk, Dmytro
Merk, Marcel
Merli, Andrea
Michielin, Emanuele
Milanes, Diego Alejandro
Millard, Edward James
Minard, Marie-Noelle
Minzoni, Luca
Mitzel, Dominik Stefan
Mogini, Andrea
Molina Rodriguez, Josue
Mombächer, Titus
Monroy, Igancio Alberto
Monteil, Stephane
Morandin, Mauro
Morello, Gianfranco
Morello, Michael Joseph
Morgunova, Olga
Moron, Jakub
Morris, Adam Benjamin
Mountain, Raymond
Muheim, Franz
Mulder, Mick
Müller, Dominik
Müller, Janine
Müller, Katharina
Müller, Vanessa
Naik, Paras
Nakada, Tatsuya
Nandakumar, Raja
Nandi, Anita
Nasteva, Irina
Needham, Matthew
Neri, Nicola
Neubert, Sebastian
Neufeld, Niko
Neuner, Max
Nguyen, Thi Dung
Nguyen-Mau, Chung
Nieswand, Simon
Niet, Ramon
Nikitin, Nikolay
Nogay, Alla
O'Hanlon, Daniel Patrick
Oblakowska-Mucha, Agnieszka
Obraztsov, Vladimir
Ogilvy, Stephen
Oldeman, Rudolf
Onderwater, Gerco
Ossowska, Anna
Otalora Goicochea, Juan Martin
Owen, Patrick
Oyanguren, Maria Aranzazu
Pais, Preema Rennee
Palano, Antimo
Palutan, Matteo
Panshin, Gennady
Papanestis, Antonios
Pappagallo, Marco
Pappalardo, Luciano
Parker, William
Parkes, Christopher
Passaleva, Giovanni
Pastore, Alessandra
Patel, Mitesh
Patrignani, Claudia
Pearce, Alex
Pellegrino, Antonio
Penso, Gianni
Pepe Altarelli, Monica
Perazzini, Stefano
Pereima, Dmitrii
Perret, Pascal
Pescatore, Luca
Petridis, Konstantinos
Petrolini, Alessandro
Petrov, Aleksandr
Petruzzo, Marco
Pietrzyk, Boleslaw
Pietrzyk, Guillaume
Pikies, Malgorzata
Pinci, Davide
Pisani, Flavio
Pistone, Alessandro
Piucci, Alessio
Placinta, Vlad-Mihai
Playfer, Stephen
Plo Casasus, Maximo
Polci, Francesco
Poli Lener, Marco
Poluektov, Anton
Polukhina, Natalia
Polyakov, Ivan
Polycarpo, Erica
Pomery, Gabriela Johanna
Ponce, Sebastien
Popov, Alexander
Popov, Dmitry
Poslavskii, Stanislav
Potterat, Cédric
Price, Eugenia
Prisciandaro, Jessica
Prouve, Claire
Pugatch, Valery
Puig Navarro, Albert
Pullen, Hannah Louise
Punzi, Giovanni
Qian, Wenbin
Qin, Jia-Jia
Quagliani, Renato
Quintana, Boris
Rachwal, Bartlomiej
Rademacker, Jonas
Rama, Matteo
Ramos Pernas, Miguel
Rangel, Murilo
Ratnikov, Fedor
Raven, Gerhard
Ravonel Salzgeber, Melody
Reboud, Meril
Redi, Federico
Reichert, Stefanie
dos Reis, Alberto C.
Remon Alepuz, Clara
Renaudin, Victor
Ricciardi, Stefania
Richards, Sophie
Rinnert, Kurt
Robbe, Patrick
Robert, Arnaud
Rodrigues, Ana Barbara
Rodrigues, Eduardo
Rodriguez Lopez, Jairo Alexis
Rogozhnikov, Alexey
Roiser, Stefan
Rollings, Alexandra Paige
Romanovskiy, Vladimir
Romero Vidal, Antonio
Rotondo, Marcello
Ruf, Thomas
Ruiz Vidal, Joan
Saborido Silva, Juan Jose
Sagidova, Naylya
Saitta, Biagio
Salustino Guimaraes, Valdir
Sanchez Mayordomo, Carlos
Sanmartin Sedes, Brais
Santacesaria, Roberta
Santamarina Rios, Cibran
Santimaria, Marco
Santovetti, Emanuele
Sarpis, Gediminas
Sarti, Alessio
Satriano, Celestina
Satta, Alessia
Savrina, Darya
Schael, Stefan
Schellenberg, Margarete
Schiller, Manuel
Schindler, Heinrich
Schmelling, Michael
Schmelzer, Timon
Schmidt, Burkhard
Schneider, Olivier
Schopper, Andreas
Schreiner, HF
Schubiger, Maxime
Schune, Marie Helene
Schwemmer, Rainer
Sciascia, Barbara
Sciubba, Adalberto
Semennikov, Alexander
Sepulveda, Eduardo Enrique
Sergi, Antonino
Serra, Nicola
Serrano, Justine
Sestini, Lorenzo
Seyfert, Paul
Shapkin, Mikhail
Shcheglov, Yury
Shears, Tara
Shekhtman, Lev
Shevchenko, Vladimir
Siddi, Benedetto Gianluca
Silva Coutinho, Rafael
Silva de Oliveira, Luiz Gustavo
Simi, Gabriele
Simone, Saverio
Skidmore, Nicola
Skwarnicki, Tomasz
Smith, Iwan Thomas
Smith, Mark
Soares Lavra, Lais
Sokoloff, Michael
Soler, Paul
Souza De Paula, Bruno
Spaan, Bernhard
Spradlin, Patrick
Stagni, Federico
Stahl, Marian
Stahl, Sascha
Stefko, Pavol
Stefkova, Slavomira
Steinkamp, Olaf
Stemmle, Simon
Stenyakin, Oleg
Stepanova, Margarita
Stevens, Holger
Stone, Sheldon
Storaci, Barbara
Stracka, Simone
Stramaglia, Maria Elena
Straticiuc, Mihai
Straumann, Ulrich
Strokov, Sergey
Sun, Jiayin
Sun, Liang
Swientek, Krzysztof
Syropoulos, Vasileios
Szumlak, Tomasz
Szymanski, Maciej Pawel
T'Jampens, Stephane
Tang, Zhipeng
Tayduganov, Andrey
Tekampe, Tobias
Tellarini, Giulia
Teubert, Frederic
Thomas, Eric
van Tilburg, Jeroen
Tilley, Matthew James
Tisserand, Vincent
Tobin, Mark
Tolk, Siim
Tomassetti, Luca
Tonelli, Diego
Tourinho Jadallah Aoude, Rafael
Tournefier, Edwige
Traill, Murdo
Tran, Minh Tâm
Tresch, Marco
Trisovic, Ana
Tsaregorodtsev, Andrei
Tully, Alison
Tuning, Niels
Ukleja, Artur
Usachov, Andrii
Ustyuzhanin, Andrey
Uwer, Ulrich
Vacca, Claudia
Vagner, Alexander
Vagnoni, Vincenzo
Valassi, Andrea
Valat, Sebastien
Valenti, Giovanni
Vazquez Gomez, Ricardo
Vazquez Regueiro, Pablo
Vecchi, Stefania
van Veghel, Maarten
Velthuis, Jaap
Veltri, Michele
Veneziano, Giovanni
Venkateswaran, Aravindhan
Verlage, Tobias Anton
Vernet, Maxime
Vesterinen, Mika
Viana Barbosa, Joao Vitor
Vieira, Daniel
Vieites Diaz, Maria
Viemann, Harald
Vilasis-Cardona, Xavier
Vitkovskiy, Arseniy
Vitti, Marcela
Volkov, Vladimir
Vollhardt, Achim
Voneki, Balazs
Vorobyev, Alexey
Vorobyev, Vitaly
Voß, Christian
de Vries, Jacco
Vázquez Sierra, Carlos
Waldi, Roland
Walsh, John
Wang, Jianchun
Wang, Mengzhen
Wang, Yilong
Wang, Zhenzi
Ward, David
Wark, Heather Mckenzie
Watson, Nigel
Websdale, David
Weiden, Andreas
Weisser, Constantin
Whitehead, Mark
Wicht, Jean
Wilkinson, Guy
Wilkinson, Michael
Williams, Mark Richard James
Williams, Mike
Williams, Timothy
Wilson, Fergus
Wimberley, Jack
Winn, Michael Andreas
Wishahi, Julian
Wislicki, Wojciech
Witek, Mariusz
Wormser, Guy
Wotton, Stephen
Wyllie, Kenneth
Xiao, Dong
Xie, Yuehong
Xu, Ao
Xu, Menglin
Xu, Qingnian
Xu, Zehua
Xu, Zhirui
Yang, Zhenwei
Yang, Zishuo
Yao, Yuezhe
Yin, Hang
Yu, Jiesheng
Yuan, Xuhao
Yushchenko, Oleg
Zarebski, Kristian Alexander
Zavertyaev, Mikhail
Zhang, Liming
Zhang, Wen Chao
Zhang, Yanxi
Zhelezov, Alexey
Zheng, Yangheng
Zhu, Xianglei
Zhukov, Valery
Zonneveld, Jennifer Brigitta
Zucchelli, Stefano

Identifier